Budowa wlasnej studni

Luboń domy w stanie deweloperskim rynek pierwotny Luboń Deweloper Luboń, domy i mieszkania w Luboniu

Posiadanie własnego źródła wody to luksus, na który może pozwolić sobie niewielu. Ponieważ nie każdy ma szczęście posiadać działkę bogatą w wodę. Jak wybudować własną studnie? Co będzie potrzebne do zrealizowania tego wyzwania? Podpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.

Twoja studnia na wyciągnięcie ręki

Do wyboru mamy kilka typów studni. Wyróżniamy:

  • studnie głębinowe – 15 do 20 m głębokości
  • studnie z filtrami, gdzie wode pobieramy z użyciem pompy – ręczna albo elektryczna
  • studnie kopane – do 30 m

Decydując się na wykopanie studni w pobliżu domu trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach. Po pierwsze, jeżeli woda ma być także stosowana do spożycia nie obejdzie się bez jej specjalnych badań. Jednak kiedy zależy nam tylko na podlewaniu grządek badania te są zbędne, ale lepiej nie próbować zaspakajać pragnienia z pomocą własnej wody. Po drugie, zbędne będa wszelkie formalności i urzędowe zgody o ile nie wykopiemy studni głębszej niż 30 m. Po trzecie, ziemia wokół studni musi koniecznie zostać utwardzona. Ponieważ istnieje duża szansa, że będzie się zapadała. Po czwarte, wszystkie materiały użyte przy budowie studni powinny być nieprzepuszczalne, inaczej woda zacznie nam uciekać.

Po piąte, należy pamiętac o zabezpieczeniu samego dna studni. Nie warto ryzykować i pozostawiać je takim jakie jest po wykopaniu. Odrobina żwiru uleprzy konsrukcje i zapewni przepływ wody. Po, szóste trzymajmy z daleka od wykopanej studni dzieci. Budowa nowego obiektu na działce może je zainteresować, lecz lepiej dla ich bezpieczeństwa aby nie miały kontaktu z studnią. Istnieje wiele tragicznych przypadków utraty zdrowia i życia przez dziecko, które zbyt intensywnie interesowało się co miesci się w srodku studzienki. Do budpwy przydomowej studni potrzebne będą:

  • łopata- bez niej nie wykopiemy dołu
  • rury studzienne
  • filtry
  • pompa

Po zlokalizowaniu odpowiedniego miejsca na wykopanie studni i zakupie wszystkich, niezbędnych materiałów możemy przejść do działania. Samodzielne wykopanie da niezwykłą satysfakcje, lecz zawsze możemy je zlecić profesjonalistom. Wtedy mamy stu procentową pewność, że wszystkie czynności zostały wykonane poprawnie, a jakość pracy pozwoli nam na bardzo długie i bezproblemowe korzystanie z zasobów przydomowej studzienki. Budowa studni z pewnością znacznie obniży rachunki za wodę, zwłasza kiedy posiadamy spory ogród wymagający reguralnego podlewania. W dodatku własna studia z wodą zdatną do picia niweluje potrzebę nieustannego kupowana ciężkich zgrzewek wody mineralnej w sklepie.

Obie zalety cieszą każdego własciciela studzienki.

Budowa / przez

Post Author: Janek