Certyfikaty energetyczne

Certyfikat energetyczny jest obowiązkowym dokumentem, którym powinien dysponować właściciel budynku lub mieszkania, które będą przeznaczone na wynajem lub sprzedaż. Wymóg ten dotyczy również niedawno wybudowanych obiektów, które zostaną oddane do użytkowania. Ważność tego dokumentu wynosi 10 lat.

W certyfikacie energetycznym zawarte są wszelkie informacje odnośnie zapotrzebowania na energię. Zapotrzebowanie to określane jest przez kilka wskaźników. Konieczność posiadania certyfikatów energetycznych związana jest także z obowiązkiem redukcji dwutlenku węgla w najbliższych latach.

Dzięki certyfikatom energetycznym wzrasta również wiedza odnośnie ochrony środowiska. Ponadto można łatwo oszacować koszt utrzymania nieruchomości. Certyfikat może być wydany jedynie przez uprawnione osoby.

Bardzo ważne jest, żeby prawidłowo oszacować koszt eksploatacji. W przeciwnym wypadku sprzedający może mieć problemy ze zbyciem nieruchomości. Koszt pozyskania certyfikatu energetycznego uzależniony jest od rodzaju obiektu.

Post Author: Janek