Co mieć na uwadze przy kupnie gruntu

Załóżmy, że mamy odpowiednie pieniądze i chcemy kupić działkę. Od naszych finansowych możliwości zależy, jaka działka wchodzi w grę. W praktyce najczęściej kupuje się działkę pod budowę domu i taka jest intencja. Optymalny jest układ, w którym stać nas na kupno gruntu, natomiast budowę domu będziemy finansować z kredytu. Oczywiście sytuacja idealna jest wówczas, gdy mamy działkę lub stać nas na jej zakup, ale jednocześnie nie musimy budować z pomocą banku. To daje nam pełną niezależność od zadłużania się, ale niestety tyczy się to bardzo wąskiej grupy inwestorów. Jaka działka jest dla nas odpowiednia, jeśli kupujemy ją z intencją postawienia na niej domu jednorodzinnego? Trzeba zwrócić uwagę na różne kwestie. Jedna z nich to dostępna na działce infrastruktura, określana także mianem uzbrojenia. Gdy mamy w jej obrębie przyłącza do sieci elektrycznej, bieżącej wody oraz kanalizacji, sytuacja jest bardzo dobra. Oznacza to, że możemy budować bez obawy o to, że zabraknie nam kluczowych mediów. Najważniejsza w tym zestawieniu jest rzecz jasna elektryczność. W ostateczności wodę da się czerpać ze studni głębinowej, a zamiast kanalizacji sprawdzi się szambo.
Zwracamy uwagę na cechy działki

Jandacj inwestuje w mieszkania od dewelopera Dąbrówka Komorniki domy z rynku pierwotnego Komorniki Deweloper Komorniki, domy i mieszkania w Komornikach

Nasza działka pod dom powinna być rozsądnie zlokalizowana, choć tu trudno wskazać uniwersalną formułę. Fakty są takie, że ludzie szukają zazwyczaj działki pod swoje oczekiwania indywidualne.

Oznacza to, że niekoniecznie teren musi być zlokalizowany w pobliżu skupisk ludzkich. Idea „domu na odludziu” nie jest wcale mało popularna, choć ma niewątpliwe słabe strony. Niższy poziom bezpieczeństwa, problemy infrastrukturalne czy słaba dostępność handlu i usług – to są najbardziej typowe komplikacje. Kupiony grunt, na którym chcemy zbudować nasz dom, musi pozwalać na taką inwestycję. A to wcale nie jest sprawa oczywista. Jeżeli działka ma niewłaściwą strukturę geologiczną, może się okazać, że budowa na niej czegokolwiek jest zwyczajnie niemożliwa. W takim układzie sytuacja robi się nieciekawa i być może będziemy musieli liczyć się z tym, iż działka nie spełni naszych oczekiwań. Stąd szalenie ważne jest, by przed zakupem ustalić w drobnych detalach status działki oraz jej parametry. To jedyny sposób, by uniknąć wielu poważnych problemów.
Uważać na kwestie zalewowe!

Cena gruntu może zależeć także od innych uwarunkowań. Czasami bardzo atrakcyjne cenowo oferty sprzedaży działek działają na konsumentów jak magnes, ale kryje się za tym drugie dno. Spotyka się czasami praktykę wyprzedaży gruntów na terenach zalewowych, a więc takich, na których budowa domów i mieszkanie są obarczone wielkim ryzykiem. Część osób, która zdecydowała się wybudować dom na takim obszarze bardzo szybko zaczyna tego żałować, ponieważ działka narażona na zalanie może stanowić zagrożenie dla zdrowia oraz życia jej posiadaczy i mieszkańców. .


Post Author: Janek