Człowiek nie jest wyjątkowy

Od wieków przyjęło się, że ludzie są najdoskonalszą formą istnienia na naszej planecie. Patrząc na nasze zdolności umysłowe można się z tym zgodzić.

Jakie jeszcze zwierzę potrafi się tak sprawnie komunikować, liczyć albo budować skomplikowane narzędzia? Oczywiście: żadne. Jednak przepaść pomiędzy ludźmi a zwierzętami zmniejsza się wraz z każdym kolejnym badaniem wnikliwie testującym zachowania zwierzaków.

Inne gatunki są znacznie bardziej podobne do nas niż moglibyśmy wcześniej przypuszczać. Dobrym przykładem jest zachowanie niektórych gatunków małp, które są zdolne do empatii – i to nawet względem innych zwierząt.

Zdarzało się, że na oczach naukowców szympans pomagał w pokonaniu rzeki mniejszym zwierzętom, które sobie nie radziły. Większość małp ma też hierarchię stada a nawet wykształcone znaki.

Małpy używają własnego języka migowego, by mówić o zagrożeniu, kopulowaniu albo jedzeniu. Równie zaskakujące może być zachowanie słoni, które robią coś, co wydawałoby się zarezerwowane jedynie dla ludzi.

Mianowicie odprawiają swoisty rytuał pogrzebowy. Zdarzył się nawet przypadek słoniowego pogrzebu nad opiekunem zwierząt w rezerwacie.

Post Author: Janek