Istota zapasów

www.52um.pl

Zapasy to sport walki, polegający na fizycznym zmaganiu dwóch zawodników – walka odbywa się wręcz przez stosowanie chwytów. Początki tego sportu sięgają czasów starożytnych. W Japonii odpowiednikiem zapasów są zawody sumo. Zawody zapaśnicze polegają na zmaganiu się na macie (najczęściej okrągłej) dwóch zawodników jednakowej kategorii wagowej, jeden w czerwonym trykocie, drugi w niebieskim. Celem walki zapaśniczej jest położenie przeciwnika na łopatki. Jest to najbardziej cenne zwycięstwo w zapasach przez tzw.

„tusz”. Wystarczy przez 1 sek. przetrzymać przeciwnika, aby dwoma łopatkami dotykał maty zapaśniczej. Aby osiągnąć ten cel stosuje się różnego rodzaju „chwyty” (techniki zapaśnicze), za wykonanie których przyznają sędziowie 1, 2, 3 lub 5 pkt. technicznych. Kto zdobędzie więcej punktów odnosi zwycięstwo na punkty w danej rundzie.

Jeżeli będzie to wysoka przewaga punktowa (różnica co najmniej 6 pkt. technicznych) wtedy następuje zwycięstwo na skutek wysokiej przewagi punktowej tzw. „tusz techniczny” w danej rundzie. W zapasach zabronione są „chwyty” bolesne jak: uderzenia, dźwignie, wyłamywania palców, kopnięcia czy łapanie za włosy. Za stosowanie niedozwolonych „chwytów” można otrzymać ostrzeżenie. Zapasy dzielą się na styl klasyczny (dozwolone są chwyty wyłącznie powyżej pasa), styl wolny (można chwytać przeciwnika również za nogi).

Post Author: Janek