Koszty mogą przytłaczać

artykuły BHP

Ważnym elementem przygotowań do budowy własnego domu jest przygotowanie kosztorysu. Ogólny, ale dający pojęcie o skali potrzeb i wydatków, możemy przygotować w pełni samodzielnie z kalkulatorem w ręku.

Z kolei w internecie dostępne są specjalne narzędzia, które pozwolą opracować wstępny kosztorys szybciej i z większą dozą dokładności. Dla przeciętnego Kowalskiego łączna suma może okazać się przytłaczająca, jednak pewnych spraw nie zdołamy przeskoczyć pomimo szczerych chęci.

Budowa domu to wszakże nie przelewki. Decydując się na tradycyjne budownictwo mamy mniejsze pole manewru w zakresie ewentualnego cięcia kosztów, ponieważ dostępne rozwiązania nie należą do tanich.

Na nieco mniejsze wydatki mogą liczyć ci, którzy wybrali którąś z alternatywnych technologii budowy, o czym więcej napiszemy w oddzielnym tekście. W większości przypadków należy szukać zewnętrznych źródeł finansowania inwestycji, choć jest pewien stosunkowo wąski zakres właścicieli, którzy są w stanie pokryć koszty własnym sumptem.

Post Author: Janek