Nowe technologie, czyli budujemy wydajniej

Komorniki domy jednorodzinne rynek pierwotny Komorniki Deweloper Komorniki, domy i mieszkania w Komornikach

Coraz więcej słyszymy o tym, że można budować szybciej, taniej i wydajniej. Warunkiem jest odstawienie na boczny tor tradycyjnego modelu budownictwa i zamiast tego zdecydowanie się na rozwiązanie alternatywne w postaci którejś z nowoczesnych technologii. Czy takie posunięcie zawsze jest słuszne? Z pewnością samo szukanie oszczędności w przypadku budowy jest jak najbardziej zasadne – chociażby z tego względu, że budżet jest zwykle ograniczony. Zdecydowana większość domów w Polsce jest budowana na kredyt, a ten zazwyczaj nigdy nie ma takiej wysokości, jaka mogłaby zapewnić komfort podczas prac. Zaletą nowych technologii jest to, że zwykle pozwalają na szybsze zakończenie prac. Odpada również część kosztów typowych dla budownictwa tradycyjnego, szczególnie po stronie cen materiałów czy mas budowlanych. Przykładowo domy szkieletowe stawia się szybko bez konieczności chociażby murowania ścian, co musi działać na wyobraźnię. Jednakże czy to wszystko oznacza, że takie opcje są bez wad? Każda z technologii ma swoje słabe punkty i pod tym kątem nie ma rozwiązań idealnych, ale są też bardziej ogólne problemy o jakich warto pamiętać.

Starannie dobieramy ekipę

Nie każda ekipa budowlana działająca na naszym lokalnym rynku radzi sobie z budowaniem domów z wykorzystaniem nowych technologii. Najczęściej w tym celu angażuje się ekipy z wąską specjalizacją, jednakże nie ma pewności, że takowa będzie działać w pobliżu naszego miejsca zamieszkania. Gdy tak nie jest, możliwe, że konieczne będzie sprowadzenie ekipy z innej części kraju. To rzecz jasna odbije się na wyższych kosztach „robocizny”, ale ciężko się spodziewać, aby mogło być inaczej.

Ekipa wykwalifikowanych fachowców będzie w stanie dość szybko sfinalizować całą budowlaną operację, ale i tu możemy się potknąć. Dlatego jak zawsze, tak i w takim przypadku musimy bardzo dokładnie zweryfikować, z kim mamy do czynienia. Co to za ekipa, jakimi dysponuje możliwościami i co najważniejsze – jakie opinie do tej pory sobie wypracowała. Mamy pełne prawo prosić o wiarygodne portfolio realizacji, głosy publikowane w internecie też mogą nam sporo rozjaśnić. Choć nie zawsze są one rzetelne, to wyciągnięcie średniej wydaje się bardzo rozsądnym pomysłem.

Dowiedzieć się jak najwięcej

Jandach inwestuje w nowe mieszkania Komorniki dla rodziny program MDM i nowe domy w zabudowie szeregowej Plewiska koło Poznania

Zanim wybierzemy którąś z nowych technologii budowlanych postarajmy się jak najwięcej dowiedzieć na jej temat. Poznać specyfikę realizacji, kosztów, ewentualnych kłopotliwych aspektów, na które warto zawczasu zwrócić uwagę. Mając odpowiednie przygotowanie będzie nam znacznie łatwiej nawiązać dobre relacje z wykonawcą. Ważne, abyśmy w żadnym momencie nie zrobili wrażenia klienta niezdecydowanego i słabo zorientowanego, ponieważ może się to na nas ujemnie odbić. Sporą rolę do odegrania będzie miał również opłacany przez nas kierownik budowy. Musi on na każdym etapie czuwać nad naszymi interesami. .

Post Author: Janek