Tylko człowiek zadaje cierpienie świadomie

Zwierzęta zabijają się nawzajem codziennie. Lwice polują na antylopy, pies goni kota a kot goni mysz. Co więcej, nawet nasze domowe pupile potrafią nie tylko zabić dla jedzenia, ale wręcz bawić się pokiereszowaną ofiarą i zadawać jej coraz więcej cierpienia.

Czy na takim tle człowiek i jego zabijanie świń na steki to coś bardzo złego? Niestety ludzie mają jedną wadę jeśli chodzi o zabijanie zwierząt. Tylko my potrafimy zabijać i zadawać cierpienie świadomie. Kot bawi się myszą lub żabą i powoli pozbawia biednego gryzonia życia – jednak nasz pupil nie zdaje sobie sprawy z tego, że mysz cierpi katusze podczas jego zabaw.

w woj mazowieckim ośrodek oczyszczający wczasy odchudzające mazowieckie w mazowieckim odchudzanie

Po prostu kot robi to, co każe mu instynkt. Człowiek natomiast nie działa tylko instynktownie. Wręcz przeciwnie, w naszych działaniach dużą rolę pełni racjonalne i świadome podejmowanie decyzji.

Właśnie to odróżnia nas od innych gatunków. Problem w tym, że nie zawsze z tej umiejętności korzystamy w sposób etyczny. Problem świadomego zadawania cierpienia poruszają wegetarianie.

Zwierzęta są codziennie świadomie zabijane, a wegetarianizm mówi temu „stop!”.

Post Author: Janek