Wegetarianie kontra naukowcy

Czy wegetarianizm ma coś wspólnego z medycyną albo neurobiologią? Tak, naukowców z wegetarianami łączy przede wszystkim silny spór o prawa zwierząt. Ogniskiem zapalnym jest także sensowność badań przeprowadzanych na zwierzętach.

O czym dokładnie mowa? W języku utarło się powiedzenie „królik doświadczalny” albo „szczur laboratoryjny”. Jedno i drugie nie jest przypadkowe, ponieważ to na tych zwierzętach często przeprowadza się testy.

Dziś szczególnie często na szczurach. Badanie te dotyczą rozmaitych obszarów nauki.

Często w ten sposób sprawdza się działania leków czy hormonów. Badając zwierzęta dowiadujemy się wiele o funkcjonowaniu naszego organizmu, a także przewidujemy efekty, jakie może wywołać leczenie.

Jednak czy aby na pewno? To pytanie, na które trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź. Z reguły wyniki badań na zwierzętach nie dają pewności, że dana substancja czy mechanizm działania sprawdzi się w przypadku ludzkiego organizmu.

Właśnie to nie podoba się wegetarianom, którzy uważają, że zwierzęta są niepotrzebnie męczone podczas badań, które i tak nie dają pewnych wyników.

Post Author: Janek